Spotkanie motywująco-aktywizujące: „KUFERek POMYSŁÓW”



4 lutego 2013 r. w Biurze Projektu Caritas Polska w Nysie odbyło się spotkanie motywująco- aktywizujące dla Beneficjentów projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.   
zdjęcie 1: spotkanie Kuferek Pomysłów

Spotkanie rozpoczęli beneficjenci – Amadeusz Narolski oraz Adam Pieszczuk, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych związanych z odbywaniem stażu, prowadzeniem fundacji, pełnieniem funkcji radnego miasta Opole itp. Mówili o zaletach korzystania z tych form aktywizacji, zarówno zawodowych jak i społecznych, zachęcali do zwiększenia aktywności. Uczestnicy podkreślili, że najważniejsze jest to, by iść do przodu, rozwijać się, zmieniać rzeczywistość, tak by żyło się lepiej sobie i innym.


Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe pn. „KUFERek POMYSŁÓW”, poprowadzone przez psychologa i doradcę zawodowego, mające na celu kształtowanie u beneficjentów kreatywnego i twórczego myślenia. W trakcie warsztatów wykorzystano metody pracy, takie jak: burzę mózgów, tworzenie skojarzeń, przeformułowanie myślenia, test, myślenie grupowe, odgrywanie ról, praca w parach czy w małych grupach. 
zdjęcie 2: spotkanie Kuferek Pomysłów

Udział w zajęciach dał beneficjentom szansę na wyjście poza stereotypy codziennych działań, uruchomił w nich rozumowanie dedukcyjne czy indukcyjne, metaforyzowanie, pozwolił na uwalnianie własnej kreatywności. A wszystko po to, by nie tylko móc ze swobodą cieszyć się sobą i otaczającym nas światem, ale również lepiej radzić sobie z rozwiązywaniem problemów dnia codziennego. W opinii beneficjentów najciekawszą zabawą było budowanie w określonym czasie jak najwyższej wieży. Podczas zabawy zwrócono uwagę umiejętność planowania czasem, kreatywność, dokładność, a także pracę zespołową, jako istotne czynniki w aktywizacji zawodowej. Beneficjenci aktywnie uczestniczyli we wszystkich ćwiczeniach, bardzo chętnie angażowali się w zadania, dzięki czemu podczas warsztatów panowała pozytywna, pełna twórczej pracy atmosfera.
Ostatnim punktem programu były spotkania indywidualne z psychologiem, doradcą zawodowym oraz specjalistą ds. współpracy z pracodawcami.