§1
Informacje o projekcie
- Projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zwany dalej Liderem) w partnerstwie z Caritas Polska, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA oraz Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” (nazywanych dalej Partnerem/rami) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działania 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałania 1.3.6 PFRON – projekty systemowe.
- Celem projektu jest wsparcie oraz przygotowanie grupy 3010 osób z niepełnosprawnością ruchową w tym 1004 K i 2006 M do wejścia lub powrotu na rynek pracy oraz do podjęcia lub kontynuacji nauki przez te osoby, w okresie od 01 marca 2012 r. do 28 lutego 2014r. na terenie całej Polski.
- Projekt jest realizowany w okresie od 01 marca 2012 r. do 28 lutego 2014 r.
- Lider projektu - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ul. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.
- Biuro Lidera projektu znajduje się przy Al. Jana Pawła II 11, Wydział Realizacji Programów, 00-828 Warszawa.
- Biura Partnerów projektu znajdują się:
- Caritas Polska – ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa
- Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja – ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa
- Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA – ul. Jezierskiego 7, 00-457 Warszawa
- Fundacja Aktywnej Rehabilitacji – ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa
- Użyte w Regulaminie sformułowania oznaczają:
- Beneficjent/ka Ostateczny/a (BO) – uczestnik/czka projektu, osoba niepełnosprawna ruchowo (ONR) z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z oznaczonym kodem R lub N (w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednocześnie legitymująca się zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym współwystępowanie dwóch lub więcej obszarów niepełnosprawności - niepełnosprawność sprzężona), niepozostająca w zatrudnieniu w chwili przystąpienia do projektu, niewykonująca pracy zarobkowej.
- Opiekun/ka (OP) – uczestnik/czka projektu, osoba z otoczenia BO, która wspiera osobę niepełnosprawną ruchowo w wykonywaniu codziennych czynności i pełnieniu ról społecznych, np.: rodzina, asystenci/tki ONR.
- Kadra Partnera - uczestnik/czka projektu, osoba zatrudniona na umowę o pracę bądź na umowę zlecenie po stronie Partnera.
§ 2
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji w tym naboru i doboru uczestników/czek projektu oraz zasady uczestnictwa w projekcie pn. „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” zwanym dalej „projektem”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz PFRON.
- Celem projektu jest wsparcie oraz przygotowanie grupy 3010 osób z niepełnosprawnością ruchową w tym 1004 K i 2006 M do wejścia lub powrotu na rynek pracy oraz do podjęcia lub kontynuacji nauki przez te osoby, w okresie od 01 marca 2012 r. do 28 lutego 2014r. na terenie całej Polski.
§ 3
Zasady rekrutacji/warunki uczestnictwa
- W skład dokumentacji rekrutacyjnej wchodzą:
- Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1,3,5) zawierający informacje formalne o uczestniku/czce (m.in. dane teleadresowe, rodzaj i stopień niepełnosprawności, status uczestnika/czki, poziom wykształcenia oraz doświadczenie, informacje o stanie zdrowia),
- Deklaracja udziału w projekcie (załącznik nr 2,4,6) , określająca warunki uczestnictwa,
- Oświadczenie uczestnika/czki projektu (załącznik nr 7).
- Warunki konieczne do spełnienia przez osoby niepełnosprawne ruchowo:
- Beneficjent/ka Ostateczny/a projektu musi spełniać następujące warunki formalne:
- Wiek od 16 lat do w przypadku kobiet – 59 lat, mężczyzn - 64 lat
- jest osobą niepozostająca w zatrudnieniu, niewykonująca pracy zarobkowej,
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z oznaczonym kodem R lub N (w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednocześnie legitymująca się zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym współwystępowanie dwóch lub więcej obszarów niepełnosprawności - niepełnosprawność sprzężona),
- Warunkiem uczestnictwa w projekcie po spełnieniu warunków określonych w § 3 ust. 2 pkt.1 niniejszego regulaminu, jest wypełnienie i przesłanie pocztą tradycyjną lub złożenie w biurze projektu formularza zgłoszeniowego, deklaracji udziału w projekcie oraz oświadczenia uczestnika projektu.
- Złożone dokumenty zgłoszeniowe będą na bieżąco weryfikowane a potencjalni uczestnicy/czki będą niezwłocznie informowani o wyniku weryfikacji i ewentualnej konieczności poprawienia lub uzupełnienia dokumentów.
- Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej projektu, stronach internetowych Partnerów a także w Biurach projektu.
- Kompletne i poprawne zgłoszenia wprowadzane będą według daty ich wpływu, rejestrowane w bazie zgłoszeń (baza danych w postaci tabeli MS Excel).
- Za moment zgłoszenia przyjmuje się chwilę, w której złożone zostały wymagane dokumenty.
- Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie Partner projektu będzie miał obowiązek założenia teczek imiennych dla każdego Beneficjenta Ostatecznego.
- Warunki konieczne do spełnienia przez rodziny, opiekunów i innych osób z otoczenia osób niepełnosprawnych ruchowo:
- Osoby z otoczenia ONR będą wskazane bezpośrednio przez osobę niepełnosprawną.
- Warunkiem uczestnictwa w projekcie rodzica/opiekuna /osoby z otoczenia osoby niepełnosprawnej ruchowo jest wypełnienie i złożenie w biurze projektu formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 3), deklaracji udziału w projekcie(załącznik nr 4) oraz oświadczenia uczestnika projektu (załącznik nr 7).
- Złożone dokumenty zgłoszeniowe będą na bieżąco weryfikowane a potencjalni uczestnicy/czki będą niezwłocznie informowani o wyniku weryfikacji i ewentualnej konieczności poprawienia lub uzupełnienia dokumentów.
- Kompletne i poprawne zgłoszenia (zgodnie z deklaracją) wprowadzane będą według daty ich wpływu, rejestrowane w bazie zgłoszeń (baza danych w postaci tabeli MS Excel).
- Za moment zgłoszenia przyjmuje się chwilę, w której złożone zostały wymagane dokumenty.
- Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie Partnerzy projektu będą mieli obowiązek założenia dokumentacji imiennych dla każdego uczestnika/czki projektu.
§ 4
Zasady rekrutacji
- Proces rekrutacji będzie odbywał się zgodnie z harmonogramem realizacji projektu.
- Dostęp do projektu nie będzie dla nikogo ograniczony. Osoby zainteresowane będą miały możliwość przystąpić do rekrutacji na terenie województw, w których jest realizowany projekt, w dogodnej dla nich lokalizacji.
- W procesie rekrutacji będzie stosowana polityka równości płci (gender mainstreaming) przyjęta na podstawie przeprowadzonej analizy na potrzeby projektu. Nabór do projektu będzie miał charakter otwarty i będzie zgodny z polityką równych szans kobiet i mężczyzn.
- Za przeprowadzenie rekrutacji osób do uczestnictwa w projekcie odpowiedzialni są Partnerzy projektu – Caritas Polska, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA oraz Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.
- Sposoby rekrutowania Beneficjentów/ek Ostatecznych:
- bezpośrednie spotkania w biurach projektu,
- nawiązanie współpracy z instytucjami pomocy społecznej, rodzinami, szkołami, jednostkami opieki medycznej, organizacjami pozarządowymi i innymi,
- komunikaty na stronie internetowej projektu oraz stronach internetowych Partnerów,
- ogłoszenia w massmediach, udział w wydarzeniach środowiskowych np. targach pracy itp.
- Procedura rekrutacyjna składa się z następujących etapów:
- Wypełnienie formularza zgłoszeniowego – przyjęcie zgłoszenia,
- Weryfikacja złożonych dokumentów,
- Selekcja kandydatów,
- Sporządzenie listy uczestników (BO),
- Sporządzenie rezerwowej listy uczestników/czek,
- Spotkania indywidualne i/lub grupowe,
- Założenia teczek imiennych dla każdego Beneficjenta/tki Ostatecznego.
- Przystąpienie kandydata/kandydatki do procesu rekrutacji jest równoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego regulaminu.
§ 5
Kwalifikacja uczestników/Warunki przyjęcia
- O zakwalifikowaniu kandydata/tki do projektu będą decydowały następujące kryteria:
- złożenie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego,
- spełnienie kryteriów wymienionych w § 3 niniejszego regulaminu.
- Rezultatem przeprowadzonej rekrutacji będzie wyselekcjonowanie grupy uczestników/czek, którzy wezmą udział w projekcie.
- W przypadku niespełnienia wymagań rekrutacji kandydat/tka zostanie poproszony o uzupełnienie braków formalnych. Nieuzupełnienie braków formalnych jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do udziału w projekcie.
- O zakwalifikowaniu do projektu kandydaci będą informowani w formie pisemnej.
§ 6
Prawa uczestnika/czki projektu
Każdy Uczestnik/czka projektu ma prawo do:
- zgłaszania uwag i oceny form wsparcia, którymi został/a objęty/a w realizowanym projekcie;
- otrzymania materiałów szkoleniowych i innych pomocy dydaktycznych do prowadzonych zajęć;
- otrzymania zaświadczenia, opinii ze wsparcia otrzymanego w ramach projektu.
§ 7
Obowiązki uczestnika/czki projektu
Uczestnika/czki projektu zobowiązuje się do:
- złożenia kompletu wymaganych dokumentów rekrutacyjnych,
- zapoznania się z niniejszym regulaminem i potwierdzenia tego faktu własnoręcznym podpisem lub podpisem opiekuna prawnego na Deklaracji uczestnictwa w projekcie,
- podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie, formularza zgłoszeniowego oraz oświadczenia uczestnika projektu,
- uczestniczenia we wszystkich zajęciach na które się zakwalifikował lub został skierowany, potwierdzając własnym podpisem w dokumentacji projektu,
- udziału w badaniach ewaluacyjnych, prowadzonych w czasie trwania i po zakończeniu projektu,
- bieżącego informowania personelu projektu o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić jego dalszy udział w zajęciach,
- usprawiedliwienia wszystkich nieobecności.
- w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie Beneficjent/tka Ostateczny bądź rodzic/opiekun/osoba z otoczenia osoby niepełnosprawnej ruchowo złożą pisemne oświadczenie określającego przyczyny rezygnacji.
§ 8
Dokumentacja rekrutacyjna
- Kompletna dokumentacja rekrutacyjna każdego Beneficjenta/tki Ostatecznego powinna być przechowywana w osobnej teczce/skoroszycie zgodnie z wymogami Ustawy o ochronie danych osobowych.
- Po zakończeniu każdego etapu rekrutacji należy całą dokumentację wraz z raportem podsumowującym złożyć w biurze/biurach projektu u danego Partnera oraz opublikować raport z rekrutacji na stronie internetowej projektu i Partnera.
§ 9
Postanowienia końcowe
- Regulamin obowiązuje od momentu przyjęcia go stosowną Uchwałą przez Grupę Sterującą Projektem.
- Regulamin może ulec zmianie jedynie za obopólną zgodą stron partnerstwa.
- Aktualna treść regulaminu dostępna jest w Biurach Projektu u Lidera i Partnerów.