Regulamin rekrutacji

Regulamin rekrutacji uczestników/czek i uczestnictwa w projekcie „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”

 §1 Informacje o projekcie
  1. Projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (zwany dalej Liderem) w partnerstwie z Caritas Polska, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA oraz Fundacją Aktywnej Rehabilitacji „FAR” (nazywanych dalej Partnerem/rami) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działania 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałania 1.3.6 PFRON – projekty systemowe.

  2. Celem projektu jest wsparcie oraz przygotowanie grupy 3010 osób z niepełnosprawnością ruchową w tym 1004 K i 2006 M do wejścia lub powrotu na rynek pracy oraz do podjęcia lub kontynuacji nauki przez te osoby, w okresie od 01 marca 2012 r. do 28 lutego 2014r. na terenie całej Polski.

  3. Projekt jest realizowany w okresie od 01 marca 2012 r. do 28 lutego 2014 r.

  4. Lider projektu - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ul. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.

  5. Biuro Lidera projektu znajduje się przy Al. Jana Pawła II 11, Wydział Realizacji Programów, 00-828 Warszawa.

  6. Biura Partnerów projektu znajdują się:

    • Caritas Polska – ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa
    • Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja – ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa
    • Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA – ul. Jezierskiego 7, 00-457 Warszawa
    • Fundacja Aktywnej Rehabilitacji – ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa

  7. Użyte w Regulaminie sformułowania oznaczają:

    • Beneficjent/ka Ostateczny/a (BO) – uczestnik/czka projektu, osoba niepełnosprawna ruchowo (ONR) z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z oznaczonym kodem R lub N (w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednocześnie legitymująca się zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym współwystępowanie dwóch lub więcej obszarów niepełnosprawności - niepełnosprawność sprzężona), niepozostająca w zatrudnieniu w chwili przystąpienia do projektu, niewykonująca pracy zarobkowej.
    • Opiekun/ka (OP) – uczestnik/czka projektu, osoba z otoczenia BO, która wspiera osobę niepełnosprawną ruchowo w wykonywaniu codziennych czynności i pełnieniu ról społecznych, np.: rodzina, asystenci/tki ONR.
    • Kadra Partnera - uczestnik/czka projektu, osoba zatrudniona na umowę o pracę bądź na umowę zlecenie po stronie Partnera.
§ 2 Postanowienia ogólne
  1. Niniejszy regulamin określa zasady rekrutacji w tym naboru i doboru uczestników/czek projektu oraz zasady uczestnictwa w projekcie pn. „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” zwanym dalej „projektem”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz PFRON.

§ 3 Zasady rekrutacji/warunki uczestnictwa
  1. W skład dokumentacji rekrutacyjnej wchodzą:

    1. Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1,3,5) zawierający informacje formalne o uczestniku/czce (m.in. dane teleadresowe, rodzaj i stopień niepełnosprawności, status uczestnika/czki, poziom wykształcenia oraz doświadczenie, informacje o stanie zdrowia),
    2. Deklaracja udziału w projekcie (załącznik nr 2,4,6) , określająca warunki uczestnictwa,
    3. Oświadczenie uczestnika/czki projektu (załącznik nr 7).

  2. Warunki konieczne do spełnienia przez osoby niepełnosprawne ruchowo:

    1. Beneficjent/ka Ostateczny/a projektu musi spełniać następujące warunki formalne:
      1. Wiek od 16 lat do w przypadku kobiet – 59 lat, mężczyzn - 64 lat
      2. jest osobą niepozostająca w zatrudnieniu, niewykonująca pracy zarobkowej,
      3. posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z oznaczonym kodem R lub N (w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jednocześnie legitymująca się zaświadczeniem lekarskim, potwierdzającym współwystępowanie dwóch lub więcej obszarów niepełnosprawności - niepełnosprawność sprzężona),

    2. Warunkiem uczestnictwa w projekcie po spełnieniu warunków określonych w § 3 ust. 2 pkt.1 niniejszego regulaminu, jest wypełnienie i przesłanie pocztą tradycyjną lub złożenie w biurze projektu formularza zgłoszeniowego, deklaracji udziału w projekcie oraz oświadczenia uczestnika projektu.

    3. Złożone dokumenty zgłoszeniowe będą na bieżąco weryfikowane a potencjalni uczestnicy/czki będą niezwłocznie informowani o wyniku weryfikacji i ewentualnej konieczności poprawienia lub uzupełnienia dokumentów.

    4. Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej projektu, stronach internetowych Partnerów a także w Biurach projektu.

    5. Kompletne i poprawne zgłoszenia wprowadzane będą według daty ich wpływu, rejestrowane w bazie zgłoszeń (baza danych w postaci tabeli MS Excel).

    6. Za moment zgłoszenia przyjmuje się chwilę, w której złożone zostały wymagane dokumenty.

    7. Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie Partner projektu będzie miał obowiązek założenia teczek imiennych dla każdego Beneficjenta Ostatecznego.

  3. Warunki konieczne do spełnienia przez rodziny, opiekunów i innych osób z otoczenia osób niepełnosprawnych ruchowo:

    1. Osoby z otoczenia ONR będą wskazane bezpośrednio przez osobę niepełnosprawną.

    2. Warunkiem uczestnictwa w projekcie rodzica/opiekuna /osoby z otoczenia osoby niepełnosprawnej ruchowo jest wypełnienie i złożenie w biurze projektu formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 3), deklaracji udziału w projekcie(załącznik nr 4) oraz oświadczenia uczestnika projektu (załącznik nr 7).

    4. Kompletne i poprawne zgłoszenia (zgodnie z deklaracją) wprowadzane będą według daty ich wpływu, rejestrowane w bazie zgłoszeń (baza danych w postaci tabeli MS Excel).

    5. Za moment zgłoszenia przyjmuje się chwilę, w której złożone zostały wymagane dokumenty.

    6. Po zakwalifikowaniu do uczestnictwa w projekcie Partnerzy projektu będą mieli obowiązek założenia dokumentacji imiennych dla każdego uczestnika/czki projektu.

     § 4 Zasady rekrutacji

  1. Proces rekrutacji będzie odbywał się zgodnie z harmonogramem realizacji projektu.
  2. Dostęp do projektu nie będzie dla nikogo ograniczony. Osoby zainteresowane będą miały możliwość przystąpić do rekrutacji na terenie województw, w których jest realizowany projekt, w dogodnej dla nich lokalizacji.
  3. W procesie rekrutacji będzie stosowana polityka równości płci (gender mainstreaming) przyjęta na podstawie przeprowadzonej analizy na potrzeby projektu. Nabór do projektu będzie miał charakter otwarty i będzie zgodny z polityką równych szans kobiet i mężczyzn.
  4. Za przeprowadzenie rekrutacji osób do uczestnictwa w projekcie odpowiedzialni są Partnerzy projektu – Caritas Polska, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie POMOC MALTAŃSKA oraz Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.
  5. Sposoby rekrutowania Beneficjentów/ek Ostatecznych:
    • bezpośrednie spotkania w biurach projektu,
    • nawiązanie współpracy z instytucjami pomocy społecznej, rodzinami, szkołami, jednostkami opieki medycznej, organizacjami pozarządowymi i innymi,
    • komunikaty na stronie internetowej projektu oraz stronach internetowych Partnerów,
    • ogłoszenia w massmediach, udział w wydarzeniach środowiskowych np. targach pracy itp.
  6. Procedura rekrutacyjna składa się z następujących etapów:
    1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego – przyjęcie zgłoszenia,
    2. Weryfikacja złożonych dokumentów,
    3. Selekcja kandydatów,
    4. Sporządzenie listy uczestników (BO),
    5. Sporządzenie rezerwowej listy uczestników/czek,
    6. Spotkania indywidualne i/lub grupowe,
    7. Założenia teczek imiennych dla każdego Beneficjenta/tki Ostatecznego.
  7. Przystąpienie kandydata/kandydatki do procesu rekrutacji jest równoznaczne z zaakceptowaniem niniejszego regulaminu.

 § 5 Kwalifikacja uczestników/Warunki przyjęcia

  1. O zakwalifikowaniu kandydata/tki do projektu będą decydowały następujące kryteria:
    • złożenie poprawnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego,
    • spełnienie kryteriów wymienionych w § 3 niniejszego regulaminu.
  2. Rezultatem przeprowadzonej rekrutacji będzie wyselekcjonowanie grupy uczestników/czek, którzy wezmą udział w projekcie.
  3. W przypadku niespełnienia wymagań rekrutacji kandydat/tka zostanie poproszony o uzupełnienie braków formalnych. Nieuzupełnienie braków formalnych jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do udziału w projekcie.
  4. O zakwalifikowaniu do projektu kandydaci będą informowani w formie pisemnej.

 § 6 Prawa uczestnika/czki projektu

Każdy Uczestnik/czka projektu ma prawo do:
  • zgłaszania uwag i oceny form wsparcia, którymi został/a objęty/a w realizowanym projekcie;
  • otrzymania materiałów szkoleniowych i innych pomocy dydaktycznych do prowadzonych zajęć;
  • otrzymania zaświadczenia, opinii ze wsparcia otrzymanego w ramach projektu.

 § 7 Obowiązki uczestnika/czki projektu

Uczestnika/czki projektu zobowiązuje się do:
  1. złożenia kompletu wymaganych dokumentów rekrutacyjnych,
  2. zapoznania się z niniejszym regulaminem i potwierdzenia tego faktu własnoręcznym podpisem lub podpisem opiekuna prawnego na Deklaracji uczestnictwa w projekcie,
  3. podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie, formularza zgłoszeniowego oraz oświadczenia uczestnika projektu,
  4. uczestniczenia we wszystkich zajęciach na które się zakwalifikował lub został skierowany, potwierdzając własnym podpisem w dokumentacji projektu,
  5. udziału w badaniach ewaluacyjnych, prowadzonych w czasie trwania i po zakończeniu projektu,
  6. bieżącego informowania personelu projektu o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić jego dalszy udział w zajęciach,
  7. usprawiedliwienia wszystkich nieobecności.
  8. w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie Beneficjent/tka Ostateczny bądź rodzic/opiekun/osoba z otoczenia osoby niepełnosprawnej ruchowo złożą pisemne oświadczenie określającego przyczyny rezygnacji.

 § 8 Dokumentacja rekrutacyjna

  1. Kompletna dokumentacja rekrutacyjna każdego Beneficjenta/tki Ostatecznego powinna być przechowywana w osobnej teczce/skoroszycie zgodnie z wymogami Ustawy o ochronie danych osobowych.
  2. Po zakończeniu każdego etapu rekrutacji należy całą dokumentację wraz z raportem podsumowującym złożyć w biurze/biurach projektu u danego Partnera oraz opublikować raport z rekrutacji na stronie internetowej projektu i Partnera.

 § 9 Postanowienia końcowe

  1. Regulamin obowiązuje od momentu przyjęcia go stosowną Uchwałą przez Grupę Sterującą Projektem.
  2. Regulamin może ulec zmianie jedynie za obopólną zgodą stron partnerstwa.
  3. Aktualna treść regulaminu dostępna jest w Biurach Projektu u Lidera i Partnerów.