Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich Szkolenia Zawodowe w Maltańskim Ośrodku Pomocy w Radomiu – Tworzenie Sklepu Internetowego – 03-14.06.2013 r.

W Maltańskim Ośrodku Pomocy w Radomiu przez dziesięć dni (od 03.06.0213 do 14.06.2013) sześcioro Beneficjentów projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” mogło poznać „tajniki” założenia i prowadzenia dochodowego sklepu internetowego.

Ponieważ szkolenie zawodowe z zakresu tworzenia sklepu internetowego było pierwszym tego rodzaju szkoleniem zawodowym prowadzonym w radomskim Ośrodku z tym większą uwagą obserwowaliśmy jego przebieg i zaangażowanie uczestników. Z dnia na dzień zaciekawienie tematyką było coraz większe, a to dzięki profesjonalnej wiedzy i perfekcyjnemu przygotowaniu prowadzącego szkolenie, Pana Marka Kloski przedstawiciela firmy Javatech. Pan Marek za cel postawił sobie takie przygotowanie uczestników, aby każdy z nich po zakończeniu szkolenia założył własny dochodowy sklep Internetowy.

Pierwszym zadaniem uczestników było wykreowanie pomysłu na działalność sklepu w odniesieniu do doświadczenia zawodowego i zainteresowań uczestnika. Drugi krok to zapoznanie z podstawami przedsiębiorczości, w tym także wybór najodpowiedniejszej dla siebie formy prowadzenia działalności. Kolejnym etapem było przedstawienie uczestnikom zasad dzierżawy sklepu internetowego, obsługi panelu, wykupu miejsca na serwerze itp. Po wprowadzeniu w zagadnienia związane z reklamą, promocją w sieci Uczestnicy założyli swoje wirtualne sklep, które prowadzili pod kątem wcześniej wybranego profilu działalności. Było to możliwe dzięki miejscu na wirtualnej platformie, specjalnie wykupionemu na potrzeby projektu. Jedną różnicą pomiędzy realnym prowadzeniem sklepu a tym na platformie jest to, iż uczestnicy w sklepach wirtualnych nie muszą angażować własnych środków finansowych.

Prowadzący szkolenia codziennie wyznaczał zadania uczestnikom dzięki czemu musieli oni odświeżyć w domu wiedzę pozyskaną podczas zajęć. Na efekty szkolenia musimy poczekać, ale już w dniu zakończenia szkolenia były deklaracje założenia własnych sklepów internetowych. Pani Anna, która jako jedyna kobieta brała udział w szkoleniach, chce założyć internetowy sklep z perfumami. Ma dużą wiedzę na ten temat i dobrego „nosa” do klientów, co w branży perfumeryjnej jest szczególnie ważne. Pan Rafał do dłuższego czasu myślał o założeniu sklepu z częściami samochodowymi. W maju tego roku zakończył staż w ramach projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”, który odbywał w sklepie motoryzacyjnym. Merytorycznie jest już przygotowany do założenia własnego sklepu z częściami samochodowymi, brakowało mu jedynie przygotowania z zakresu: „jak prowadzić działalność handlową przez Internet”. Dzięki szkoleniu Pan Rafał ma już wszystkie narzędzia niezbędne do założenia własnego sklepu internetowego. Obecnie czeka tylko na odpowiedź z Gminy odnośnie dofinansowania do założenia działalności gospodarczej. Pozostali uczestnicy również mają sprecyzowane plany co do założenia własnych sklepów internetowych. Nam pozostało jedynie czekać na efekty szkolenia i informacje od uczestników czy już można korzystać i robić zakupy w Ich sklepach internetowych!

Bardzo dziękujemy prowadzącemu i uczestnikom szkolenie za zaangażowanie podczas szkolenia i życzymy wielu sukcesów w realizacji planów.

Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną internetową powstałą po szkoleniu (istnieje możliwość pobrania darmowych lekcji) i obejrzenia filmu ze szkolenia: http://szkolenie.sklepdlaszefa.pl/
Tekst: Grzegorz Figura