Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – Nagrania Portfolio dla Beneficjentów Projektu w Centrum Integracji Gdynia i Centrum Integracji Zielona Góra

Jednym z najciekawszych działań skierowanych do beneficjentów projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”  jest niewątpliwie Portfolio czyli Video CV. Portfolio to krótki film, w którym osoba poszukująca pracy opowiada o swoich kwalifikacjach i doświadczeniach.  Może być ono wykorzystane w procesie rekrutacji jako  dodatek do tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych, co jest szczególnie wskazane w przypadku osób z niepełnosprawnością, gdyż pokazuje potencjalnym pracodawcom jak doskonale radzą sobie one w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych.W obecnej edycji projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” przewidziano wykonanie pięćdziesięciu Video CV dla beneficjentów wszystkich Partnerów.



Realizacją Portfolio zajmuje się białostocka firma Parkos, która została wyłoniona podczas przeprowadzonego w czerwcu 2013 roku konkursu ofert. Pierwsze nagranie materiałów filmowych miało miejsce 15 lipca 2013 roku w Centrum Integracja w Gdyni, drugie odbyło się w terminie 24-25 lipca 2013 roku w Centrum Integracja w Zielonej Górze. Uczestniczyli w nich podopieczni Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – łącznie piętnaście osób.
 
Wszyscy beneficjenci biorący udział w realizacji Portfolio przeszli wcześniej odpowiednie szkolenia z autoprezentacji przeprowadzone przez doradców zawodowych, psychologów, a także specjalistów od wizażu. Scenariusze wszystkich realizowanych Video CV zostały dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych osób, uwzględniały zarówno ich wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz rodzaj poszukiwanej pracy. Należy podkreślić, że zarówno specjalistom CI Integracja oraz FAR, jak i twórcom zależało na wyeksponowaniu mocnych stron i zalet beneficjentów, a także pokazaniu ich podczas działania.
 
Pierwszym etapem realizacji były indywidualne wywiady, podczas których beneficjenci - wspierani przez doradców zawodowych - opowiadali o swojej edukacji, dotychczasowych miejscach zatrudnienia i stażu, a także pasjach, którym oddają się w wolnych chwilach. 

Kolejna cześć nagrania odbywała się w plenerze, w parku, w mieście i – w przypadku CI Gdynia – nad morzem, dzięki czemu można była pokazać beneficjentów w zwyczajnych życiowych sytuacjach – podczas spaceru lub spotkań ze znajomymi.

Etapem realizacji, na który został położony największy nacisk, było pokazanie osób z niepełnosprawnością w sytuacjach zawodowych. Na potrzeby  beneficjentów, którzy poszukują pracy związanej z administracją lub księgowością, zainscenizowano sytuacje charakterystyczne dla pracy biurowej. Kandydaci mieli możliwość zademonstrowania, jak sprawnie posługują się komputerem  i urządzeniami biurowymi, porządkują dokumentację, telefonicznie i bezpośrednio obsługują klientów.
 
Oczywiście w grupie beneficjentów znalazły się osoby zainteresowane zupełnie innym rodzajem działalności zawodowej. Przykładowo pan Piotr Bożek, podopieczny CI Zielona Góra, który jest pasjonatem fotografii artystycznej i laureatem kilku nagród fotograficznych, dla potrzeb nagrania zorganizował, przy pomocy swojej modelki, niecodzienną sesję zdjęciową w malowniczym opuszczonym budynku. A pan Piotr Kubalski, także z Zielonej Góry – geolog z wykształcenia i pasji, pojawił się na nagraniu z pięknymi amonitami, które znalazł podczas swych licznych wypraw w rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, że materiał filmowy nagrany w Gdyni i Zielonej Górze jest bardzo różnorodny i umożliwi wykonanie ciekawych Video CV, które pomogą beneficjentom w zdobyciu wymarzonej pracy.