Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – portfolio beneficjentów, podsumowanie działania

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – Portfolio, podsumowanie działania

Według założeń projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III” portfolio, czyli Video CV miało zostać zrealizowane łącznie dla pięćdziesięciu beneficjentów ze wszystkich Organizacji Partnerskich.

Ostatecznie, po uważnym rozważaniu kandydatur, do nagrania, z terenu całego kraju, zostały wytypowane trzydzieści trzy osoby niepełnosprawne ruchowo ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, dziesięć osób z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska”, cztery osoby z Caritas Polska oraz trzy osoby z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Podczas kwalifikacji specjaliści indywidualnie rozpatrywali każdą kandydaturę, biorąc pod uwagę m.in. jego dotychczasowe osiągnięcia w projekcie.
Wszystkie wytypowane osoby przeszły odpowiednie szkolenie przygotowujące do nagrania pod okiem doradców zawodowych, psychologów, a także, w kilku przypadkach, specjalistów od wizażu. Realizowane były także wstępne nagrania, aby beneficjenci mogli przyzwyczaić się do kamery i nabrać pewności siebie – większość z nich nie miała bowiem wcześniej tego typu doświadczeń.



Pierwsze nagrania odbyły się 15 lipca 2013 roku w Centrum Integracja w Gdyni, gdzie sfilmowano kolejno sześć osób, w tym pięciu beneficjentów Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i jednego z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Beneficjenci w trakcie nagrania opowiadali o swoich kwalifikacjach, doświadczeniach zawodowych oraz życiowych. Zaaranżowano także odpowiednie sytuacje, dzięki którym mogli wykazać się swoimi umiejętnościami w praktyce. Ostatnie sceny do portfolio zostały zrealizowane nad morzem, na gdyńskim Skwerze Kościuszki.

Drugim etapem nagrań, w dniach 24-25 lipca, była Zielona Góra, gdzie w biurze Centrum Integracja sfilmowano osiem osób niepełnosprawnych ruchowo z Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i jedną z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Zdecydowana większość nagrań odbywała się w terenie, na przykład w parku oraz w miejscach umożliwiających przedstawienie zawodowych umiejętności beneficjentów. Jedna z beneficjentek, artystka malarka, zaprosił ekipę do swojej pracowni, co pozwoliło na odpowiednie wyeksponowanie jej prac plastycznych.

W dniu 5 sierpnia 2013 roku nagrania odbywały się w Maltańskim Ośrodku Pomocy w Radomiu i wzięło w nich udział czworo beneficjentów Pomocy Maltańskiej. Po sfilmowaniu wywiadów z beneficjentami i pokazaniu ich możliwości zawodowych, druga cześć nagrania odbyła się w plenerze czyli na głównym trakcie miejskim w Radomiu podczas spacerów a także spotkań ze znajomymi. Każda z osób była bardzo zaangażowana przy realizacji nagrań, bardzo chętnie uczestniczyła w realizowaniu pomysłów Wykonawcy oraz doradców zawodowych.

Następnego dnia przedstawiciel wykonawcy udał się do Brzezin pod Łodzią, aby zrealizować materiał filmowy na temat beneficjenta Caritas Polska, który ze względu na niepełnosprawność nie miał możliwości dotarcia do biura żadnej z Organizacji. Beneficjent miał możliwość opowiedzenia o swoich zainteresowaniach, pasjach, życiu codziennym, a także o zrealizowanych przez siebie projektach dla pracodawców, z którymi miał okazję już współpracować.
W dniach 12-13 sierpnia 2013 roku materiał do portfolio był realizowany w Centrum Integracja w Katowicach, gdzie udział w nagraniach wzięło sześciu beneficjentów Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, dwóch beneficjentów Pomocy Maltańskiej oraz jeden beneficjent Caritas Polska. Następnego dnia, tj. 14 sierpnia 2013 roku ekipa przeniosła się do Krakowa, gdzie sfilmowanych zostało siedmioro beneficjentów Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Ostatnim etapem nagrań była Warszawa. W dniu 2 września 2013 roku portfolia były realizowane w Maltańskim Ośrodku Pomocy, a także w miejscu odbywania stażu przez jedną z beneficjentek. Łącznie sfilmowano pięć osób niepełnosprawnych ruchowo, cztery z Pomocy Maltańskiej i jedną z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. W dniach 3-4 września nagrania miały miejsce w Centrum Integracja, gdzie sfilmowano siedmioro beneficjentów ze Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i dwoje z Caritas Polska.
Należy wspomnieć, że niektórzy beneficjenci dostarczali wykonawcy materiały dodatkowe do wykorzystania w filmie, m.in. opinie pracodawców, nagrania i zdjęcia, dokumentujące ich umiejętności lub szczególne osiągnięcia, w tym sportowe.

Po zakończeniu nagrań, wszystkie portfolia były kolejno montowane, a następnie przekazywane do Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz pozostałych Partnerów w celu weryfikacji i akceptacji. Następnie sprawdzone już filmy zostały nagrane na płyty DVD w dwóch formatach i przesłane do Centrów Integracja w Warszawie, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Zielonej Górze, gdzie są sukcesywnie przekazywane Partnerom oraz beneficjentom.